PSP konzole

PlayStation Portable (PSP) byla přenosná herní konzole, kterou vyvinula a vydala společnost Sony v roce 2004. PSP bylo první pokus společnosti Sony o přenosnou konzoli a mělo konkurovat Nintendo DS v sedmé generaci přenosných herních konzolí. PSP se vyznačovalo svým výkonným hardwarem, širokou škálou her a multimediálními funkcemi.

#ShowMore#

Následující vlastnosti a funkce byly součástí PSP:

Design: PSP mělo tenký a elegantní design s velkou, jasnou obrazovkou LCD o úhlopříčce 4,3 palce a rozlišení 480 x 272 pixelů. Bylo navrženo pro snadné držení a použití, s kluzkou obrazovkou a ergonomickými tlačítky.

Hardware: PSP bylo vybaveno výkonným procesorem MIPS R4000 a grafickým procesorem, který umožňoval provozovat hry s detailní grafikou a rychlým pohybem. Konzole také obsahovala vestavěné reproduktory, sluchátkový výstup a Wi-Fi pro bezdrátové připojení.

Médium pro hry: PSP používalo speciální médium nazvané Universal Media Disc (UMD), který mohl uchovat až 1,8 GB dat. UMD byly používány pro hry, filmy a další multimediální obsah.

Kompatibilita her: PSP podporovalo širokou škálu her napříč žánry, včetně akčních, dobrodružných, sportovních, závodních a logických her. Některé z nejpopulárnějších her pro tuto konzoli zahrnovaly God of War: Chains of Olympus, Grand Theft Auto: Liberty City Stories, Monster Hunter Freedom Unite a Final Fantasy VII: Crisis Core.

Multimediální funkce: PSP nebylo pouze herní konzole, ale také multifunkční zařízení, které umožňovalo přehrávání hudby, videí, prohlížení fotografií a prohlížení webových stránek prostřednictvím vestavěného prohlížeče. Uživatelé mohli také připojit PSP k televizoru pomocí speciálního AV kabelu.

Rozšiřitelnost úložiště: PSP používalo paměťové karty Memory Stick Pro Duo pro ukládání her, aplikací, hudby, videí a fotografií. Paměťové karty byly dostupné v různých kapacitách, což umožňovalo uživatelům rozšířit úložiště dle svých potřeb.

Během svého životního cyklu bylo vydáno několik verzí PSP, které přinesly různá vylepšení a změny. Mezi tyto modely patřily PSP-1000, PSP-2000 (také známý jako PSP Slim & Lite), PSP-3000 (s vylepšenou obrazovkou a vestavěným mikrofonem) a PSP Go (s novým skládacím designem, 16 GB vestavěné paměti a podporou pouze pro digitální hry).

Ačkoli PSP bylo populární a úspěšné, nakonec bylo nahrazeno novější přenosnou konzolí PlayStation Vita v roce 2011. Přesto si mnoho hráčů stále užívá PSP a jeho bohatou knihovnu her. PlayStation Portable zůstává důležitým milníkem v historii přenosných herních konzolí a ovlivnilo následující generace přenosných zařízení.